550D226X0050S2B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Similar
Datasheet
Similar
In Stock: 70
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
22 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50 V Axial
550D226X0050S2B
DigiKey Part Number
550D226X0050S2B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
550D226X0050S2B
Description
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
550D226X0050S2B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V