517D226M200CG6AE3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 19
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 446
In Stock: 995
KYOCERA AVX
In Stock: 485
22 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
517D226M200CG6AE3
DigiKey Part Number
517D226M200CG6AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
517D226M200CG6AE3
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
224 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C