150D157X0015S2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
150 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15 V Axial
150D157X0015S2TE3
DigiKey Part Number
150D157X0015S2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150D157X0015S2TE3
Description
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
150D157X0015S2TE3 Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
S
Voltage - Rated
15 V