SIHA15N65E-GE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 625
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 0
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
N-Channel 650 V 15A (Tc) 34W (Tc) Through Hole TO-220 Full Pack
SIHA15N65E-GE3
DigiKey Part Number
SIHA15N65E-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHA15N65E-GE3
Description
MOSFET N-CHANNEL 650V 15A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
96 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2460 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
34W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-220 Full Pack
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 8A, 10V