H11D1-X007 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Semiconductor Opto Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1,410
Datasheet
In Stock: 60
Similar
Isocom Components 2004 LTD
Similar
Isocom Components 2004 LTD
Optoisolator Transistor with Base Output 5300Vrms 1 Channel 6-SMD
H11D1-X007
DigiKey Part Number
H11D1-X007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H11D1-X007
Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6-SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Output (Max)
300V
Manufacturer
Current - Output / Channel
100mA
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.1V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
60 mA
Number of Channels
1
Vce Saturation (Max)
400mV
Voltage - Isolation
5300Vrms
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Min)
20% @ 10mA