Z4KE150AHE3/54 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 6,180
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
onsemi
onsemi
Zener Diode 150 V 1.5 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Z4KE150AHE3/54
DigiKey Part Number
Z4KE150AHE3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z4KE150AHE3/54
Description
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 500 mA
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
1.5 W
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Impedance (Max) (Zzt)
1000 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 113.6 V