Z4KE150A-E3/54
DigiKey Part Number
Z4KE150A-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Z4KE150A-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z4KE150A-E3/54
Description
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 150 V 1.5 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 113.6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 500 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Power - Max
1.5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
1000 Ohms