SMF14A-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 716
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,287
Datasheet
23.2V Clamp 8.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-219AB (SMF)
DO-219AB SFM
SMF14A-E3-18
DigiKey Part Number
SMF14A-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF14A-E3-18
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO219AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
392pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Package / Case
DO-219AB
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V