SMCJ17CA-E3/57T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 24
Eaton - Electronics Division
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Comchip Technology
Similar
Similar
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
In Stock: 500
STMicroelectronics
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
27.6V Clamp 54.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ17CA-E3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ17CA-E3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ17CA-E3/57TGICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ17CA-E3/57T
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ17CA-E3/57T Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V