SMCJ170CA-E3/9AT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 947
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
In Stock: 901
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
275V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ170CA-E3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ170CA-E3/9ATGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ170CA-E3/9ATGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ170CA-E3/9ATGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ170CA-E3/9AT
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ170CA-E3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V