SMCJ11CA-M3/57T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 845
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Comchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
18.2V Clamp 82.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ11CA-M3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ11CA-M3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ11CA-M3/57T
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
82.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V