SMBJ12CA-M3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3,609
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 544
Microchip Technology
In Stock: 23
Comchip Technology
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 979
19.9V Clamp 30.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ12CA-M3/52
DigiKey Part Number
SMBJ12CA-M3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ12CA-M3/52
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V