SMB8J18CA-E3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
Central Semiconductor Corp
Semtech Corporation
Bourns Inc.
In Stock: 190
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
29.2V Clamp 27.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J18CA-E3/5B
DigiKey Part Number
SMB8J18CA-E3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J18CA-E3/5B
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMB8J18CA-E3/5B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
27.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V