SMB8J18C-E3/5B is Obsolete and no longer manufactured.
Similar
Central Semiconductor Corp
Bourns Inc.
In Stock: 790
Semtech Corporation
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
32.2V Clamp 24.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J18C-E3/5B
DigiKey Part Number
SMB8J18C-E3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J18C-E3/5B
Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.2V