SMB10J26AHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,000
Datasheet
Bourns Inc.
Semtech Corporation
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
Comchip Technology
42.1V Clamp 23.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB10J26AHE3/52
DigiKey Part Number
SMB10J26AHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J26AHE3/52
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V