SMAJ40A-M3/61 is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 13,653
Datasheet
Similar
YAGEO
YAGEO
Image for SMAJ40A-M3/61 is not available
SMAJ40A-M3/61
DigiKey Part Number
SMAJ40A-M3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ40A-M3/61
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V