SMAJ170CA-E3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
Image for SMAJ170CA-E3/5A is not available
SMAJ170CA-E3/5A
DigiKey Part Number
SMAJ170CA-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ170CA-E3/5A
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
275V Clamp 1.09A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.09A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V