SMAJ11CA-E3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
Comchip Technology
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
YAGEO
YAGEO
Image for SMAJ11CA-E3/5A is not available
SMAJ11CA-E3/5A
DigiKey Part Number
SMAJ11CA-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ11CA-E3/5A
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.2V Clamp 22A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
22A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V