SMA6J16A-E3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 6,468
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 9,270
Datasheet
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
YAGEO
YAGEO
In Stock: 885
Littelfuse Inc.
Image for SMA6J16A-E3/5A is not available
SMA6J16A-E3/5A
DigiKey Part Number
SMA6J16A-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J16A-E3/5A
Description
TVS DIODE 16VWM 29.5VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.5V Clamp 23.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.5V