SMAJ16A-TP
DigiKey Part Number
SMAJ16A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ16A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ16A-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ16A-TP
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 15.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V