SMA5J17CA-E3/61 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
Comchip Technology
Image for SMA5J17CA-E3/61 is not available
SMA5J17CA-E3/61
DigiKey Part Number
SMA5J17CA-E3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J17CA-E3/61
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.6V Clamp 18.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V