SBYV28-50-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3,163
Datasheet
Diode 50 V 3.5A Through Hole DO-201AD
SB540-E3/51
SBYV28-50-E3/73
DigiKey Part Number
SBYV28-50-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBYV28-50-E3/73
Description
DIODE STANDARD 50V 3.5A DO201AD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SBYV28-50-E3/73 Models
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 50 V
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Vr, F
20pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Current - Average Rectified (Io)
3.5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 3.5 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)