SBYV28-50-E3/54 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SBYV28-50-E3/54 |
Description | DIODE STANDARD 50V 3.5A DO201AD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 50 V 3.5A Through Hole DO-201AD |
Datasheet | Datasheet |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 20 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 50 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Capacitance @ Vr, F 20pF @ 4V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V | Supplier Device Package DO-201AD |
Current - Average Rectified (Io) 3.5A | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 3.5 A | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |