BZX884B22L-HG3-08
DigiKey Part Number
112-BZX884B22L-HG3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX884B22L-HG3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX884B22L-HG3-08
Description
DIODE ZENER 22V 300MW DFN1006-2A
Detailed Description
Zener Diode 22 V 300 mW ±2% Surface Mount DFN1006-2A
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 15.4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms