BZX584C15-G3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 7,388
Datasheet
Zener Diode 15 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-523
BZX584C15-G3-08
DigiKey Part Number
112-BZX584C15-G3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX584C15-G3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX584C15-G3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX584C15-G3-08
Description
DIODE ZENER 15V 200MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-523
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
200 mW