BZX384C4V7-E3-18 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 13
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 1,335
Datasheet
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Diotec Semiconductor
In Stock: 453
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
In Stock: 23
Nexperia USA Inc.
In Stock: 875
Zener Diode 4.7 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
BZX384C4V7-E3-18
DigiKey Part Number
BZX384C4V7-E3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX384C4V7-E3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX384C4V7-E3-18GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C4V7-E3-18
Description
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 2 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-323
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
200 mW