BZX384C20-G3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 11,505
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 8,200
Datasheet
In Stock: 235
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Diodes Incorporated
onsemi
In Stock: 5
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
onsemi
Zener Diode 20 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
BZX384C20-G3-08
DigiKey Part Number
112-BZX384C20-G3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX384C20-G3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX384C20-G3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C20-G3-08
Description
DIODE ZENER 20V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 14 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-323
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
200 mW