BZX384B20-G3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 11,505
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 8,200
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 21
Diodes Incorporated
onsemi
In Stock: 5
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 20 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
BZX384B20-G3-08
DigiKey Part Number
BZX384B20-G3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B20-G3-08
Description
DIODE ZENER 20V 200MW SOD323
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384B20-G3-08 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 14 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-323
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
200 mW