BZT52B20-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 14,627
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 2,705
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
onsemi
onsemi
Parametric Equivalent
NextGen Components
Zener Diode 20 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
BZT52B20-G3-18
DigiKey Part Number
BZT52B20-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B20-G3-18
Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
500 mW