BZG05C3V9-HM3_A-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for BZG05C3V9-HM3_A-08 is not available
BZG05C3V9-HM3_A-08
DigiKey Part Number
112-BZG05C3V9-HM3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C3V9-HM3_A-08
Description
DIODE ZENER 3.9V 1.25W DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 1.25 W ±5.13% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5.13%
Package / Case
Power - Max
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms