BZG03C150-HM3_A-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
cms-datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
cms-datasheet
New at DigiKey
cms-no-primary-photo
BZG03C150-HM3_A-18
DigiKey Part Number
112-BZG03C150-HM3_A-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03C150-HM3_A-18
Description
DIODE ZENER 150V 1.25W DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 150 V 3 W ±6% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 110 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Series
Operating Temperature
150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
3 W
Impedance (Max) (Zzt)
300 Ohms