AZ23B2V7-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 4,229
Datasheet
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 2.7 V 300 mW ±2% SOT-23-3
AZ23B2V7-HE3-08
DigiKey Part Number
AZ23B2V7-HE3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23B2V7-HE3-08
Description
DIODE ZENER ARRAY 2.7V SOT-23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
83 Ohms
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
2.7 V
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
300 mW