AZ23B2V7-G3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 2.7 V 300 mW ±2% SOT-23-3
AZ23B2V7-G3-08
DigiKey Part Number
AZ23B2V7-G3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23B2V7-G3-08
Description
DIODE ZENER ARRAY 2.7V SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Max
300 mW
Manufacturer
Impedance (Max) (Zzt)
83 Ohms
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
2.7 V
Base Product Number
Tolerance
±2%