1.5KE150A-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
STMicroelectronics
In Stock: 578
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 890
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
207V Clamp 7.2A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE150A-E3/73
DigiKey Part Number
1.5KE150A-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE150A-E3/73
Description
TVS DIODE 128VWM 207VC 1.5KE
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE150A-E3/73 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
128V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
143V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
207V