1.5KE11CA-E3/54
DigiKey Part Number
1.5KE11CA-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE11CA-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE11CA-E3/54
Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC 1.5KE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15.6V Clamp 96.2A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
96.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
9.4V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
10.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
15.6V