RWR89SR750FRB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
750 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89SR750FRB12
DigiKey Part Number
RWR89SR750FRB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89SR750FRB12
Description
RES 0.75 OHM 3W 1% WW AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
R (0.01%)