RWR74SR200FRB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
200 mOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR74SR200FRB12
DigiKey Part Number
RWR74SR200FRB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74SR200FRB12
Description
RES 0.2 OHM 5W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74SR200FRB12 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
R (0.01%)