RHA05010K00FE02 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Ohmite
In Stock: 159
10 kOhms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
RHA05010K00FE02
DigiKey Part Number
541-RHA05010K00FE02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHA05010K00FE02
Description
WIREWOUND CHASSIS MOUNT RESISTOR
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Mfr
Coating, Housing Type
Aluminum
Series
Mounting Feature
Flanges
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Resistance
10 kOhms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±1%
Package / Case
Axial, Box
Power (Watts)
50W
Grade
Composition
Wirewound
Qualification
Temperature Coefficient
±20ppm/°C