RCS0805240RJNEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 167
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 48,935
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 4,620
Similar
240 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RCS0805240RJNEA
DigiKey Part Number
RCS0805240RJNEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS0805240RJNEA
Description
RES 240 OHM 5% 3/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCS0805240RJNEA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)