IWTX55R0DZEB8R9KF1
DigiKey Part Number
541-10727-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IWTX55R0DZEB8R9KF1
Description
WIRELESS CHARGING TRANSMIT COIL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Coil, 1 Layer 8.9µH Wireless Charging Coil Transmitter 55mOhm Max
Category
Tolerance
±10%
Manufacturer
Vishay Dale
DC Resistance (DCR)
55mOhm Max
Packaging
Tray
Q @ Freq
98.5 @ 100kHz
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
6A
Function
Transmitter
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
1 Coil, 1 Layer
Size / Dimension
2.17" Dia x 0.16" H (55.0mm x 4.0mm)
Inductance
8.9µH