IHLP4040DZER6R8M11
DigiKey Part Number
541-2593-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-2593-1-ND - Cut Tape (CT)
541-2593-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040DZER6R8M11
Description
FIXED IND 6.8UH 9A 19.3 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 9 A 19.3mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP4040DZER6R8M11 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
19.3mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Surface Mount
Type
Molded
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.5A