CW005150R0JE73 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 12
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 298
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
In Stock: 0
150 Ohms ±5% 6.5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
CW005150R0JE73
DigiKey Part Number
541-CW005150R0JE73TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CW005150R0JE73CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW005150R0JE73
Description
RES 150 OHM 6.5W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CW005150R0JE73 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)