NOMCT16031003AT1
DigiKey Part Number
NOMCT16-100KATR-ND - Tape & Reel (TR)
NOMCT16-100KACT-ND - Cut Tape (CT)
NOMCT16-100KADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NOMCT16031003AT1
Description
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 16SOIC
Detailed Description
100k Ohm ±0.1% 100mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±25ppm/°C 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Resistor-Ratio-Drift
±5ppm/°C
Power Per Element
100mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Resistance (Ohms)
100k
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Tolerance
±0.1%
Size / Dimension
0.390" L x 0.154" W (9.91mm x 3.91mm)
Resistor Matching Ratio
±0.025%
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)