WYO222MCMBB0KR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Roederstein
In Stock: 109,388
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Roederstein
2200 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
WYO222MCMBB0KR
DigiKey Part Number
WYO222MCMBB0KR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WYO222MCMBB0KR
Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
WYO222MCMBB0KR Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)