VY2103M59Y5VS6UV7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 2,795
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
10000 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
VY2103M59Y5VS6UV7
DigiKey Part Number
VY2103M59Y5VS6UV7-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2103M59Y5VS6UV7
Description
CAP CER 10000PF 440VAC Y5V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VY2103M59Y5VS6UV7 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.591" Dia (15.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)