SFR2500005604JR500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
5.6 MOhms ±5% 0.4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
SFR2500005604JR500
DigiKey Part Number
SFR2500005604JR500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR2500005604JR500
Description
RES 5.6M OHM 0.4W 5% AXIAL
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)