NFR2500001000JR500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 683
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 8,588
Datasheet
100 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Metal Film
NFR2500001000JR500
DigiKey Part Number
PPC100ATR-ND - Tape & Reel (TR)
PPC100ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFR2500001000JR500
Description
RES 100 OHM 1/3W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)