NFR25H0001000JR500
DigiKey Part Number
PPC100BTR-ND - Tape & Reel (TR)
PPC100BCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFR25H0001000JR500
Description
RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL
Detailed Description
100 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NFR25H0001000JR500 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)