MKP385233200JC02H0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKP385233200JC02H0 is not available
MKP385233200JC02H0
DigiKey Part Number
MKP385233200JC02H0-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385233200JC02H0
Description
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL
Detailed Description
3300 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)