MAL250034272E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
2700 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 42mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
MAL250034272E3
DigiKey Part Number
MAL250034272E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL250034272E3
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 420V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
21.9 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Impedance
31 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
4.358" (110.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
42mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C